27
lipiec
2018

W tym roku świętowaliśmy jubileusz 10-lecia Wielkiego Spiskiego Grania. Pomysł imprezy pojawił się w 2008 r. a inicjatorem była grupa wolontariuszy, miłośników muzyki i ludzi o wrażliwym sercu, którzy postanowili zrobić charytatywny koncert, którego celem było nie tylko wspólne koncertowanie, ale przede wszystkim zbiórka na zakup sprzętu rehabilitacyjnego do Ośrodka Zdrowia w Łapszach Niżnych. I dlatego do chwili obecnej w ramach imprezy odbywa się Białą Sobota, którą można nazwać zdrową sobotą organizowaną przez pracowników Ośrodka Zdrowia i zaproszonych specjalistów branży medycznej. W tym roku mieliśmy okazję bezpłatnie przebadać się pod kontem osteoporozy, porozmawiać z dietetykiem oraz pod okiem instruktora rozprostować kości na Spiskim Marszu Nordic Walking.

Tegoroczna impreza Wielkiego Spiskiego Grania, tak jak i w latach ubiegłych miała szczególny cel charytatywny. Celem zbiórki było wsparcie leczenia i rehabilitacji Martynki, mieszkanki naszej gminy. Dziewczynka od urodzenia cierpi na rzadką chorobę łamliwości kości. Dzięki wspaniałemu zaangażowaniu WOLONTARIUSZY pod opieką Basi Kowalczyk, Ali i Mariana Wójtowiczów i przede wszystkim hojnych serc, udało się wspólnie zebrać ponad 10 tysięcy złotych! Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się we wsparcie Martynki i jej rodziców, którzy byli z nami cały czas podczas tegorocznego Wielkiego Spiskiego Grania.

A co było słychać na scenie? W sobotę muzyczny repertuar był ukierunkowany na młodzież, co nie oznacza że na placu Wielkiego Spiskiego Grania, zabrakło starszych mieszkańców gminy. Wręcz przeciwnie zespół OBERSCHIELSEN –  główna gwiazda wieczoru, zgromadziła pod sceną liczną rzeszę fanów i zainteresowanych mieszkańców poczynając od dzieci aż po seniorów. Obecni na koncercie docenili carówno aranżację wystąpienia jak również bardzo wysoką kulturę muzyków sobotniego koncertu. Zanim wystąpiła gwiazda ze Śląska wykonująca industrial metal, mieliśmy szansę posłuchać zespołu MiteFlay, który zagrał nam alternatywno-progresywny metal. Potem nastąpiła mieszanka soczystego rocka i bluesa z lirycznymi balladami, połączenie wieloletniego doświadczenia scenicznego z młodością i energią w wykonaniu zespołu HONKER.

Niedziela Wielkiego Spiskiego Grania miała charakter bardziej biesiadny. Imprezę rozpoczął Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz w towarzystwie Pani Katarzyny Kubasiak. Pierwszym wykonawcą niedzielnego koncertu był zespół regionalny „Hajduki” z Łapsz Wyżnych, pod kierownictwem Pani Doroty Moś. Serca wszystkich obecnych poruszyły dwa utwory w wykonaniu finalistek „konkursu talentów” – Marioli Pierwoły z piosenką „Wyśniłam Sen” oraz Julii Milaniak z piosenką „Somewhere over the rainbow”. W nastrój koncertowy wprowadził nas zespół „Norymnica”, po którym energiczny występ Orkiestry Dętej z Łapsz Niżnych pod okiem kapelmistrza Henryka Kałafuta, rozproszył chmury nad Łapszami Niżnymi. Wielkie Spiskie Granie, to wielka impreza która nie mogłaby się odbyć bez wsparcia sponsorów. Co roku przybywa nowych darczyńców, ale co wspanialsze, pozostają z nami wierni sponsorzy, którzy są z nami od samego początku. Symbolicznym podziękowaniem za zaangażowanie były wręczone im dzwonki z dedykacją  i wyrazy wdzięczności.

Koncert zespołu HOLEVIATERS, charakteryzował się połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów i ballad jazzowych. Po utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40 swingu i jazzu do śpiewu znanych, polskich utworów porwał nas DETOX – coverowy, polski zespół rokowy. Razem z Tomkiem Krawczykiem śpiewaliśmy “Chcemy być sobą”….

Tego wieczoru, tak jak 10 lat temu na scenie pojawił się zespół Brathanki z żywiołową wokalistką Agnieszką Dyk i połączył muzykę z pogranicza folkupopu i rocka. Kto nie pamięta takich utworów jak: „Czerwone korale” , „W kinie w Lublinie” czy „Gdzie ten który powie mi”. Zebrana publiczność pamiętała. Wspólne śpiewanie było przejawem fantastycznej atmosfery i pokazaniem, że Wielkie Spiskie Granie to impreza, która ma swoją historię i swoją renomę.

Wielkie Spiskie Granie w ciągu dziesięciu lat swojej tradycji gościło na scenie w Łapszach Niżnych  takie gwiazdy jak: Brathanki, Skaldowie, Video, Lombard, Dżem, Piersi,  TSA i De Mono. Dziękujemy za ogromne wsparcie mieszkańców, którzy przybyli i razem bawili się podczas tegorocznego grania. Dziękujemy!

Natalia Niemiec

 

 

Print Friendly